Žiaľ, starobe a jej negatívnym prejavom sa nevyhneme. Prvé známky na tvári zaznamenávame v podobe drobných vrások, neskôr sa prehlbujú, mení sa farba pleti, objavujú sa opuchy, stráca sa jasný obrys.
Keďže fyziologický proces starnutia pokožky bol dostatočne študovaný, jeho vlastnosti sa berú do úvahy pri vytváraní nechirurgických metód faceliftingu.
Vo veku 25-30 rokov koža začína blednúť, strata elasticity vedie k tomu, že postupne začína ochabovať. Na odloženie tohto momentu sú potrebné postupy zdvíhania. Doma sú tiež možné, hlavnou vecou je pravidelne ich vykonávať, inak nebude výsledok.
Je známy fakt: čím skôr sa začnete starať o zdravie pokožky, tým dlhšie vás bude tešiť mladosťou a krásou.
Príznaky a príčiny procesu starnutia pokožky tváre
Koža sa skladá z niekoľkých vrstiev. Horná je prirodzená bariéra, ktorá neumožňuje baktériám a mikróbom preniknúť do dermis, výrazne znižuje stupeň negatívnych účinkov ultrafialových lúčov, nekvalitnej vody a teplotných extrémov. Okrem toho epidermis neumožňuje odparovanie vlhkosti z vrstiev pokožky. Vo fibroblastoch sa syntetizujú dôležité látky kolagén a elastín, ktoré udržujú pevnosť a pružnosť pokožky.
S vekom sa v procesoch delenia, regenerácie buniek objavujú zlyhania, čo vedie k zníženiu hrúbky epidermy. V dôsledku toho sa znižuje spoľahlivosť ochrany pokožky, zrýchľuje sa odparovanie vlhkosti a dermis sa stáva suchou. Dochádza k spomaleniu tvorby elastínu a kolagénu, pokožka stráca pružnosť.
V dôsledku toho vznikajú mimické vrásky, ktoré sa následne menia na hlboké záhyby. Mení sa odtieň pokožky a stenčovanie bariérovej vrstvy môže spôsobiť vznik rosacey – metličkovitých žiliek. Poruchy metabolizmu tukov vedú k zmene línie oválu tváre, objavuje sa druhá brada.
Kliniky plastickej chirurgie ponúkajú mnoho spôsobov, ako pomôcť rozlúčiť sa s týmito zmenami, no nie každý sa môže rozhodnúť pre takéto drastické zmeny.
V poslednej dobe je čoraz obľúbenejší nechirurgický lifting tváre, ktorý umožňuje získať späť stratenú krásu bez skalpela.
Existujú dva typy takýchto postupov:
- ošetrenie problémových oblastí pomocou špeciálneho vybavenia.
- zavedenie špeciálnych formulácií pod kožu.
Facelift s injekciami
Omladenie tváre injekciami spočíva v zavedení špeciálneho terapeutického koktailu do vrstvy dermis. Vďaka tomu pokožka dostáva potrebné živiny a aktivuje procesy, ktoré sa zastavili počas prirodzeného starnutia.
Mezoterapia sa stala jednou z najrozšírenejších metód v kozmetických salónoch. Odborníci odporúčajú túto procedúru ženám nad 40 rokov, u ktorých sa vyvinula laxnosť pokožky, statické a mimické vrásky. Po preskúmaní a preštudovaní stavu pokožky sa vyberie koktail, ktorého základom je kyselina hyalurónová. Táto látka je nevyhnutná na zvlhčenie pokožky a zabránenie odparovaniu vlhkosti. Kyselina hyalurónová sa vytvára v ľudskom tele, ale tento proces sa vekom spomaľuje.
Na rozdiel od bežnej masky, keď do hlbokej vrstvy dermis nevstupuje veľa živín, ich zavedenie pod kožu poskytuje správny účinok. Vo vrstvách kože sa urýchľuje pohyb prietoku krvi a lymfy, stimuluje sa proces regenerácie buniek a tvorba kolagénu. Výsledkom je vyhladenie vrások, pokožka získava rovnomernú krásnu farbu, stáva sa pružnejšou a pružnejšou.
Ďalším účinným spôsobom na omladenie tváre je použitie špeciálnych nití. Kozmetológovia tvrdia, že po takomto postupe žena vyzerá o 10 rokov mladšia ako jej vek. Vlákna sa tiahnu pod kožu, v určitých vzdialenostiach sa na nich vytvárajú mikroskopické tuberkulózy, sú schopné zoskupovať, posúvať kožné tkanivá a fixovať ich v požadovanej polohe. V dôsledku toho miznú hlboké nosoústne ryhy, korigujú sa kútiky pier, napína sa ochabnutá koža a miznú jazvy.
Botox je priekopníkom v omladzovaní tváre bez plastov. Tento liek sa používa v kozmeteológii už viac ako 20 rokov. Princíp metódy spočíva v tom, že botox vpichnutý do pokožky dočasne paralyzuje tvárové svaly, ktorých pohyb vedie k tvorbe vrások. Botox sa po čase prirodzene vstrebe a na pokožke, ktorá si má čas „zapamätať" správnu polohu, nevznikajú vrásky.
V poslednej dobe sa odborníci čoraz viac uchyľujú k novej metóde nazývanej plazmolifting. Pred zákrokom sa pacientovi odoberie krv, ktorá sa po spracovaní v špeciálnej centrifúge rozdelí na niekoľko zložiek. Pod kožu sa vkladá časť, v ktorej sú sústredené všetky účinné látky. Vzhľadom na to, že sa používa vlastný biologický materiál, nedochádza k odmietnutiam, alergickým reakciám.
Po plazmoliftingu sa vo vrstvách kože aktivujú prirodzené procesy regenerácie buniek, syntéza kolagénu, kyselina hyalurónová, čo vedie k omladeniu dermis, pozitívnym zmenám v štruktúre.
Všetky tieto metódy je možné kombinovať s plastickou chirurgiou, ktorá v tomto prípade môže byť menej traumatizujúca.
Omladenie pomocou špeciálneho vybavenia
V súčasnosti sa facelift bez chirurgického zákroku vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia.
Jedným z najúčinnejších a neškodných spôsobov omladenia je rádiofrekvenčný lifting. Špeciálne zariadenie vytvára rádiovú vlnu určitej frekvencie, s ktorou sa spracovávajú problémové oblasti. Náraz pokrýva hlboké vrstvy kože, kde sa tvorí kolagén.
Syntéza tejto dôležitej látky sa urýchľuje. Po zákroku sa účinok postupne zvyšuje, čo vedie k prirodzenému omladeniu pleti. Rozjasňujú sa kontúry tváre, viečka sú stiahnuté, mimické vrásky, vačky pod očami miznú.
Fotoomladenie a ultrazvukový lifting majú podobnú účinnosť.
Vysoké pozitívne hodnoty možno dosiahnuť plastickou chirurgiou tváre bez chirurgického zákroku pomocou laserového zariadenia. Laserový lúč preniká do hlbokých vrstiev pokožky, čo umožňuje kvalitný účinný peeling, urýchľuje prirodzené procesy, ktoré sú potrebné pre omladenie tváre.
Účinok lasera nielen zvyšuje prietok krvi a lymfy, stimuluje syntézu kolagénu, ale vďaka svojim dezinfekčným vlastnostiam si poradí aj s akýmikoľvek zápalovými ochoreniami kože.
Vzhľadom na to, že nechirurgické metódy faceliftingu sú také rozmanité, odborník dokáže vybrať najvhodnejšie metódy omladenia pre každého pacienta, takže udržať krásu po dlhé roky už nie je problém.